Вигодовування дитини – це ключовий фактор, який забезпечує життєдіяльність та рівень здоров’я людини.
Стосовно дитячого віку, значення раціонального вигодовування зростає багаторазово, забезпечує не тільки життєдіяльність дитини, а й зростання та розвиток, впливає на формування фізичного та психічного здоров’я протягом дитинства.
Перший рік життя є критичним періодом з високою чутливістю до порушень харчування. Головним принципом здорового вигодовування дітей раннього віку є максимально тривале забезпечення дітей грудним молоком, яке являє собою ідеальне харчування для дітей першого року життя. Грудне молоко вміщує всі необхідні харчові речовини в ідеально збалансованому співвідношенні, має цілий комплекс захисних факторів та біологічно активних сполук.
Незважаючи на переваги грудного вигодовування, іноді виникає необхідність переводу дитини на змішане та штучне вигодовування. Крім того слід пам’ятати, що перехід малюка, особливо у перші місяці життя, на змішане або штучне вигодовування є для нього стресовою ситуацією, яка супроводжується зміною процесів травлення, обміну речовин, мікрофлори кишечнику. Їх виникнення обумовлено метаболічною, функціональною незрілістю органів у цьому віці, а саме недостатністю ферментативних процесів, імунної відповіді, регуляції проникністю слизової кишечнику.
Найбільш розповсюдженими станами дітей першого року життя є зригування, кишкова коліка, закріп, діарея. Ці стани проявляються у дитини занепокоєнням, здуттям живота, біллю.
Самою частою причиною істеричного плачу дитини перших 4-х місяців життя є кишкова коліка, приступи якої повторюються достатньо часто, що лякає та утомлює батьків. Вечірні та нічні часи – найбільш типовий час для кишкових колік. Одним із проявів ферментативної недостатності є діарея після прийому молока або молочних продуктів, що містять лактозу.
Функціональна затримка калу або закріп достатньо поширені у дітей першого року життя. Для цього стану є характерним збільшення інтервалів між актами дефекації до 36 годин і більше або неповним спорожненням кишечнику.
Для полегшення стану малюка важливим аспектом є нормалізація психоемоційного оточення дитини та раціональна дієтотерапія.
У раціоні дитини, яка знаходиться на змішаному або штучному вигодовуванні, слід використовувати молочні суміші, які позитивно діють на моторну функцію кишечнику, сприяють правильному переварюванню. Такі молочні суміші будуть забезпечувати дітям такі самі показники розвитку імунних реакцій, як і у дітей на природному вигодовуванні.
Саме такими властивостями наділені адаптовані молочні суміші. Вони створені на основі частково гідролізованої сироватки білка молока, мають знижений вміст лактози, речовини, що сприяють м’якому та своєчасному випорожненню кишечника, зміцнюють природний імунітет дитини. Ці речовини також необхідні для нормального розвитку нервової системи, головного мозку, приймають участь у розвитку сітчатки ока. Комплекс фруктоолігосахаридів діє як природний пробіотик, саме він сприяє розвитку власної корисної мікрофлори. Частково гідролізований білок легше перетравлюється та засвоюється незрілою травною системою малюка, а знижений вміст лактози (молочний цукор) істотно знижує навантаження на незрілу травну систему, тим самим зменшуючи прояви колік, здуття живота, діарею у малюка. У адаптованих молочних сумішах також є збалансований набір більш ніж 30 вітамінів та мінералів, що відповідає особливим проблемам організму, що росте.
Суміші можуть бути використані як основне харчування на всі годування дитини, так і в поєднанні з грудним вигодовуванням. Це дозволяє добиватися максимальної ефективності вигодовування, що забезпечує адекватний зріст та розвиток дитини, а також стійкість дітей до дії несприятливих зовнішніх факторів.
В завершенні хочемо побажати, хай маленькі діти плачуть якомога рідше, а їх батьки будуть спокійні та щасливі.