Навіть натяк на несиметричність складок на ніжках новонародженого змушує батьків хвилюватися. Насправді для постановки діагнозу «дисплазія» цього симптому недостатньо. Які ж причини і достовірні ознаки цього дитячого захворювання?
Надмірно не переживати
Дисплазія кульшового суглоба – діагноз, який досить часто лякає батьків на прийомі у дитячого ортопеда. Але в більшості випадків це абсолютно невиправдано. Під цим терміном мається на увазі вроджене недорозвинення (неповноцінність) суглоба, яке часто не є важким захворюванням і при правильному і своєчасному лікуванні не тягне за собою ніяких негативних наслідків.
Дисплазія може перерости у проблему тільки у тому випадку, якщо її не було вчасно діагностовано і дитина не отримала своєчасної допомоги. Безумовно, існують вкрай важкі форми дисплазії, такі як підвивих і вивих голівки стегнової кістки, що вимагають досить тривалого курсу лікування, але такі стани є досить рідкісними, і як правило, діагностуються одразу після народження малюка.
Причини виникнення
Чинників, які обумовлюють захворювання, багато: тазове передлежання, спадковість, перші пологи, плід з великою, або навпаки малою вагою. Грає роль і стать дитини: у дівчаток дисплазія зустрічається в 5 разів частіше, ніж у хлопчиків. Існує основна теорія з розряду доказової медицини: вплив гормону релаксину, який виробляється у мами під час вагітності. Його місія – підготувати кістки тазу до пологів, щоб вони були максимально еластичними, рухливими і піддатливими до проходження дитини через родові шляхи. Цей же гормон впливає і на кістки тазу малюка, а в комбінації з особливостями зв'язкового апарату новонародженого призводить до затримки формування кульшових суглобів і їх нестабільності.
Основні симптоми
Існує ряд ймовірних і достовірних ознак дисплазії:
Ймовірні ознаки:
- клацання при розведенні стегон;
- асиметрія стегнових складок;
- обмеження розведення стегон;
- наявність додаткової складки на стегні;
- асиметрія амплітуди відведення стегон;
- різна довжина ніжок.
До достовірних ознак відносять дані рентгенограм тазостегнових суглобів і ультразвукової діагностики.
Запорука успішного лікування
Будь-який ступінь дисплазії вимагає добре підібраного комплексу лікувальних заходів. В основі лежить постійне використання відвідних пристроїв – стремен Павлика, апарату Гневковського, шини Кошля. Деякі батьки дуже бояться всіх цих пристроїв, вважають їх пережитками минулого. Насправді в наші дні стремена Павлика святкують 72-річчя, не втративши при цьому славу одного з найбільш ефективних і комфортних для малюка і мами пристроїв для лікування дисплазії. До слова, у кожного з відвідних пристроїв є свої показання: вік дитини, супутні захворювання, ступінь вираженості дисплазії суглобів. Гарним доповненням до лікування буде курс масажу, лікувальна гімнастика, методи фізіотерапії.
Своєчасні заходи
Дисплазія небезпечна тим, що навіть без лікування симптоми хвороби можуть з часом зникнути, але в подальшому ускладнення позначаться на здоров'ї. Тому відкладати лікування означає проводити експеримент над власною дитиною. Дисплазія при відсутності належної допомоги у більшості випадків призводить до порушень роботи суглоба, підвивиху, вивиху голівки стегнової кістки. А це в свою чергу тягне за собою диспластичний коксартроз – руйнування суглобових поверхонь голівки стегнової кістки і вертлюжної (кульшової) западини. У такому випадку залишається лише один шлях – хірургічне втручання. Крім того, внаслідок дисплазії навантаження на суглоб розподіляється неправильно і він швидше зношується. Таким чином, до 20-30 років людина може зіткнутися з болем у суглобах, а з віком – і з деформуючим артрозом.
Настороженість педіатра, уважність батьків і своєчасний візит до дитячого ортопеда зводять до мінімуму ймовірність пропустити дисплазію. А при правильному лікуванні можна уникнути негативних наслідків.
В Україні у 25% новонароджених діагностується дисплазія кульшового суглоба різного ступеня складності. Причому близько у 80% – у дівчаток. У 60% випадків діагноз ставлять первісткам. А 50% дітей з недорозвиненим суглобом народжуються з сідничним передлежанням.
У діток, народжених під час холодної пори року, затримка розвитку кульшового суглоба зустрічається частіше, ніж у малюків, що з'явилися на світ, за теплої пори року. Причина полягає в малих дозах ультрафіолету і в рідших прогулянках на свіжому повітрі. Як профілактику можна використовувати вітамін D.