Accessibility Tools

Грудне вигодовування і карієс

Грудне вигодовування і карієс


Формування структури та мінералізація емалі молочних зубів починається в період внутрішньоутробного розвитку. На структуру емалі молочних зубів впливає низка чинників – загальний стан здоров’я майбутньої мами, перебіг вагітності, характер харчування, дотримання гігієни порожнини рота, що може спричинити у дитини формування зниженої стійкості емалі, яка стає сприйнятливою до карієсу.

Грудне молоко містить дуже важливі захисні компоненти для здоров'я малюка, але лактоза молока має карієсогенні властивості, так як цей вуглевод розпадається на глюкозу і галактозу саме у тонкому кишечнику, а не в ротовій порожнині. Тому з цієї причини карієсогенні бактерії не можуть використовувати лактозу в якості субстрата.
На момент прорізування у дитини пришийкова ділянка молочних різців, пришийкова та апроксимальна поверхня іклів, борозни всіх молочних зубів недостатньо мінералізовані. Незрілі структури зуба не здатні протистояти мікробній бляшці, якщо наявні додаткові фактори – надмірне споживання вуглеводів (зазвичай між прийомами їжі) склад і властивості ротової рідини, характер харчування. Період дозрівання емалі після прорізування зубів дуже відповідальний, тому що у дитини формується карієсосприйнятливість або карієсостійкість емалі. Особливо упродовж 1-го року життя дитини У цей період різко змінюється характер харчування малюка – перехід від грудного молока або, частіше штучного вигодовування до споживання різноманітних продуктів. Споживання їжі, яка містить прості вуглеводи, спричиняє у порожнині рота своєрідний вибух обмінних процесів: мікроорганізми вступають у реакцію з цукрами, розщеплюючи їх та утворюючи кислоти (піровиноградну, молочну), які руйнують емаль.
Значна поширеність руйнування емалі зубів у дітей раннього віку зумовлена порушенням режиму годування дитини, а саме: перегодовуванням, частими нічними годуваннями, питтям солодких напоїв з пляшечки або тривалим, понад рік, невпорядкованим грудним вигодовуванням.

Перші три роки життя дитини є найсприятливішим для реалізації факторів ризику розвитку карієсу зубів, тому що саме в цьому періоді відбувається становлення мікрофлори порожнини рота та дозрівання імунної системи.
У перші три роки відбувається заселення порожнини рота Str. mutans, то надалі цей процес реалізується набагато складніше та повільніше у результаті збалансованого складу локальної мікрофлори, дозрівання місцевих захисних факторів. І навпаки, якщо контамінація відбулась, Str. Mutans пожиттєво залишаються у складі ротової мікробіоти.

Для формування здорової порожнини рота дитини необхідним є:
 грудне вигодовування щонайменше 6 місяців та не довше 12 місяців;
 щоденне споживання молочних продуктів (сир, молоко, сметана);
 регулярне споживання риби, гороху, квасолі як джерела фосфору;
 виключення нічних годувань з пляшечки після прорізування молочних зубів, особливо солодкими напоями, не використовувати пляшечку як заспокійливий засіб;
 регулярний гігієнічний догляд за порожниною рота при невпорядкованому довготривалому (понад рік) грудному вигодовуванні;
 якнайдовше відтермінування ознайомлення дитини із солодощами
(мінімум до 3-х років);
 обмеження вживання солодощів одним «солодким» днем на тиждень;
 відмова від льодяників (ChupaChups, Дюшес, Барбарис), солодких газованих напоїв;
 після вживання солодощів обов’язково чистити зуби;
вживання твердої їжі (яблук, моркви);
 заміна булочок та м'якого печивана сухарі, бублики, сухе печиво «Марія»;
 запобігати передаванню дитині карієсогенних мікроорганізмів від родичів через облизування ложки, соски, поцілунки;
 на першу консультацію до стоматолога дитину слід привести після появи перших молочних зубів (6 місяців);
 чищення зубів малюку починати відразу після їх прорізування.