Accessibility Tools

Гострі отруєння - перша допомога

Гострі отруєння - перша допомога

Отруєння – це порушення роботи органів  в наслідок попадання до організму людини різних отруйних речовин.

Отрутою може бути будь-яка речовина зовнішнього середовища, яка при потраплянні до організму людини викликає тяжкі порушення його життєдіяльності.

Найчастіше викликають отруєння: - харчові продукти, несвіжі, з простроченим терміном реалізації, отруйні речовини, які виробляють деякі види рослин, тварин та отруйні гриби; речовини побутової хімії – миючі засоби для вікон, посуду, підлоги та пральні порошки; промислова отруйна речовина, яка використовується на промисловому виробництві, але може використовуватись і в побуті, наприклад для ремонтних робіт – розчинники, лаки, фарби, клей; отрутохімікати та добрива, які використовуються для праці в саду та на городі; лікарські препарати; тютюн, алкоголь та наркотичні речовини.В дитячому віці найбільш зустрічається отруєння ліками,речовинами побутової та промислової хімії,отруйними рослинами та грибами.

Ознаки отруєння можуть бути дуже різні, в залежності від того, яка отруйна речовина потрапила до організму та яким шляхом. Тим не менш, можливо думати про отруєння при наявності наступних ознак: різке падіння температури тіла до 32-34С чи навпаки різке її збільшення до 38-40С; наявність специфічного неприємного запаху з рота, а також нудоти та блювоти; зміна кольору шкіри та сечі; свербіж та сильні болі в різних місцях, в залежності від шляхів потраплянні отрути до організму; сильний набряк, сип, наявність виразок на шкірі та слизових оболонках на ділянках потрапляння отрути; судоми та головний біль навіть до втрати свідомості; порушення дихання та ковтання; повна або часткова втрата слуху, дзвін у вухах; повна або часткова втрата зору, виникнення «зірочок» перед очима, втрата здатності розрізнювати кольори; порушення ходи та координації рухів; сонливість чи навпаки сильне збудження, розширення зіниць; відсутність пульсу в кінцівках, зупинка дихання.

Симптоми найчастіших видів отруєнь:

харчові отруєння (недоброякісними, лежалих продуктами - м'ясом, ковбасою, рибою, консервами, сиром і отруйними грибами).

Ознаки: біль у животі, блювота, пронос, головний біль, запаморочення, різка слабкість, у важких випадках - втрата свідомості.

отруєння алкоголем.

Ознаки: спочатку збудження, почервоніння обличчя, запах алкоголю з рота, потім марення, збліднення особи, несвідомий стан.

Отруєння наркотичними і снодійними засобами.

Ознаки: сонливість, запаморочення, шум у вухах, блювота, уповільнений і слабкий пульс, судоми.

Отруєння окисом вуглецю (чадним газом) і світильним газом.

Ознаки: головний біль, шум у вухах, запаморочення, загальна слабкість, задишка, ослаблений пульс, нудота і блювота, у важких випадках - судоми і втрата свідомості.

Отруєння інсектицидами ( отруйними речовинами, використовуваними для боротьби з шкідливими комахами - карбофосом, хлорофосом і т. п.).

Ознаки: головний біль, запаморочення, біль у м'язах, втрата апетиту. Через кілька днів ці симптоми можуть пройти, але при великій концентрації парів може виникнути ураження центральної нервової системи. Якщо отрута потрапляє на шкіру, він може викликати утворення виразок; ураження слизових оболонок очей призводить до важких захворювань очей і часткової втрати зору

Загальні принципи надання першої допомоги:

при потраплянні отруйної речовини на шкіру, ретельно промийте водою ділянку, на яку вона потрапила, та зніміть одяг, на якому залишились сліди цієї речовини;

при потраплянні отруйної речовини до очей, негайно промийте очі великою кількістю проточної холодної води;

при вдиханні отруйної речовини необхідно прополоскати рота та, якщо можливо, надати постраждалому випити велику кількість рідини. Необхідно негайно вивести чи винести постраждалого на свіже повітря. Одежу також бажано зняти: вона могла увібрати в себе пари отруйної речовини. Якщо це неможливо, то необхідно хоча б розстебнути одежу та забезпечити надходження свіжого повітря. У разі втрати свідомості необхідно піднести до носу постраждалого розчин нашатирного спирту, а при зупинці дихання зробити штучне дихання;

при потраплянні лікарського препарату до шлунку необхідно випити декілька склянок води з суспензією активованого вугілля з розрахунку 1 г на 1кг маси тіла та зробити намагання викликати блювоту; для затримки всмоктування отрут в шлунку дати обволікаючий засіб: алюмогель. збитий яєчний білок або білкову ВОДУ (1 - 3 яєчних білка на 1 л води), молоко, сироватку, кисіль;

при отруєнні харчовими продуктами, алкоголем чи отрутою грибів, необхідно дати випити постраждалому декілька склянок води та викликати блювоту. Після цього постраждалому можна дати будь який сорбент (ентеросгель, активоване вугілля), покласти у горизонтальне положення та тепло вкрити, давати пити рідину.

При зупинці дихання необхідно негайно почати робити штучне дихання, а при ознаках зупинки серцевої діяльності (відсутність пульсу та дихання) – почати робити масаж серця; після надання першої допомоги постраждалого необхідно негайно доставити до найближчого медичного закладу або викликати «Швидку допомогу». Пам’ятайте! Від Вашої оперативності безпосередньо залежить подальший розвиток хвороби та життя постраждалого!

Якщо ви бачите у дитини ознаки зневоднення й інтоксикації – сильні блювота і пронос, сухість шкіри і язика, западання очей, відсутність сечовипускання, – не зволікайте: або викликайте швидку допомогу, або самі везіть дитину до лікарні. У разі зневоднення необхідна крапельниця, інакше такі явища загрожують судомами і нирковою недостатністю.